طراحی سامانه هوشمند تایید اصالت فرش دستباف ایرانی توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1399/5/19 | 
محققان دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای اولین بار در جهان سامانه هوشمندی را طراحی کردند که با شناسایی، ثبت و تایید اصالت فرش دستباف به این هنر ملی و میراث فرهنگی ارج نهاده و از آن محافظت می کند. 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امیرحسین روشن ضمیر دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات و هوش مصنوعی دانشکده مهندسی کامپیوتر و بنیان گذار و مدیرعامل استارتاپ «چمروش» گفت: هدف ما در این تیم، به‌کارگرفتن فناوری‌های دیجیتال به منظور شناسایی، حفظ و تقویت اصالت فرش دستباف ایران است.  
وی افزود: متاسفانه امروزه کپی برداری از طرح های فرش دستباف ایران در کشورهایی مانند پاکستان، هند، نپال و حتی چین و همینطور تقلب در مورد اصالت و کیفیت آن به این هنر دیرپا و ارزشمند لطمه جدی وارد کرده است. 
وی ادامه داد: از این رو بکارگیری فناوری های دیجیتال از جمله اینترنت اشیاء ، بلاکچین و پردازش تصویر کاربرد ویژه و جذابی در مورد فرش دستباف ایرانی میتواند داشته باشد که توسط استارتاپ چمروش در حال طراحی و پیاده سازی است.  
به گفته وی، طراحی نوآورانه برای یکپارچه سازی این فناوری ها بگونه ای است که مانع انجام تقلب در مورد محل تولید فرش می شود و از طرف دیگر فرش اصالت دار و تاریخچه دار را از سایر فرش ها متمایز میکند.  
ی افزود:  بیش از ۳۰ محقق، متخصص، کارشناس داخلی و خارجی در این پروژه نوآورانه و ملی مشارکت می کنند. 
وی تاکید کرد: هدف از این اختراع اصالت بخشیدن به فرش دستباف ایرانی و تشخیص فرش‌های تقلبی است به این صورت که اینترنت اشیاء مبدا تولید فرش را شناسایی کرده و بهمراه روایتی از بافت آن ذخیره و در دفتر کل الکترونیکی ثبت می کند. 
روشن ضمیر ادامه داد: سپس پردازش تصویر الگوی بافته شده فرش را با استفاده از هوش مصنوعی و محاسبات شناختی تجزیه و تحلیل می کند تا هویت و اثر انگشت دیجیتالی فرش را تولید کند که این هویت برای هرفرش دستباف کاملا انحصاری و غیر قابل تکرار است و در نهایت بلاکچین روایت و هویت دیجیتالی فرش را در یک سیستم غیر متمرکز ثبت می کند بطوریکه صحت این اطلاعات غیر قابل تغییر بوده و بوسیله اپلیکیشن موبایل قابل راست آزمایی است.  
  
امیرحسین روشن ضمیر بنیان گذار و مدیرعامل استارتاپ چمروش با بیان اینکه این سامانه ارزش ذاتی فرش دستباف اصالت دار را تقویت می کند، اضافه کرد: اثبات مبدأ تولید فرش توسط اینترنت اشیاء، امکان ادعای مالکیت بر فرش توسط بلاکچین، ایجاد وفاداری در مشتری توسط برنامه تلفن همراه، تأکید بر منحصر به‌فرد بودن با استفاده از پردازش تصویر، تأیید اصــالت و قدمت فرش توسط اثــر انگشت دیجیتالی، افزایش ارزش فرش با ایجاد اعتماد و تهیه روایت و سابقه فرش از جمله شش مزیت اصلی این طرح به شمار می رود. 
گفتنی است دکتر محمد رحمتی، دکتر مهدی شجری، امیرحسین روشن ضمیر و سروش ضیایی نژاد محققان این پروژه در دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستند.

گزارش خبرگزاری صدا و سیما از استارتاپ چمروش: