اطّلاعیه پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی­ ارشد بدون شرکت در آزمون ورودی

 | تاریخ ارسال: 1399/7/2 | 
اطّلاعیه پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ­ارشد بدون شرکت در آزمون ورودی
در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰
ویژه دانشجویان واجد شرایط ورودی ۹۶
دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سایر دانشگاه­ها

دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر اساس آیین­نامه شماره ۵۹۹۹ مورخ ۲۳/۲/۹۹ وزارت علوم تحقیقات و فنّاوری، تعداد محدودی دانشجوی واجد شرایط کارشناسی پیوسته ورودی ۹۶ دانشگاه­ها و مؤسّسات آموزش عالی کشور را بدون کنکور در مقطع کارشناسی­ارشد سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ پذیرش می­نماید.
 
*اطلاعات پذیرش درخواست متقاضیان:
۱-دانشگاه اختیار دارد تعداد محدودی از دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته ورودی مهر ۹۶ دانشگاه­های مشمول این فراخوان که پس از شش نیمسال با گذراندن حداقل سه چهارم کل واحدهای درسی خود (بدون احتساب تابستان ۹۹)، به لحاظ میانگین کل جزء ۱۵% برتر دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود با میانگین کلّ بالای ۱۶ باشند را بدون آزمون پذیرش کند.
تبصره۱: چنانچه ظرفیت پذیرش بدون آزمون رشته­ای در دوره کارشناسی­ارشد با ۱۵% برتر دانشجویان حائز شرایط تکمیل نشود، دانشگاه مجاز به جایگزینی صرفاً ۱۰% برتر بعدی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اولویت رتبه متقاضیان در آن رشته می­باشد.
تبصره۲: متقاضیان ورودی بهمن ۹۵ به شرط دانش­آموختگی در ۸ نیمسال می­توانند درخواست خود را ارائه نمایند.
تبصره۳: طبق مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه می­تواند برای محاسبه حدنصاب واحدهای درسی دانشجویانی که در بهمن ۹۸ در حال گذراندن نیمسال ششم بوده و حذف واحد داشته­اند، با کسر حداکثر ۴ واحد از مجموع سه چهارم واحدهای درسی اقدام نماید.
۲-متقاضیان بایستی حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۱۴۰۰ و طی ۸ نیمسال دانش­آموخته گردند.
تبصره۱: درخواست متقاضیان ورودی ۹۷ که در طول ۶ نیمسال تحصیلی در دوره کارشناسی پیوسته، دانش­آموخته شده­اند و به لحاظ میانگین کل در مقایسه با میانگین کل ۸ نیمسال دانشجویان هم رشته غیر هم ورودی خود جزء ۱۵% برتر باشند، به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش بدون آزمون، قابل بررسی است.
تبصره۲: پذیرش برای سال تحصیلی بلافاصله پس از دانش­آموختگی و صرفاً برای همان سال امکان پذیر می­باشد.
 
*تذاکرات مهم:
۱-درخواست برگزیدگان رتبه­های ۱ تا ۱۵ نهایی المپیادهای علمی دانشجویی برای ورود به همان رشته یا رشته­های مرتبط، با ارائه معرفی­نامه از دبیرخانه المپیاد سازمان سنجش آموزش کشور به صورت مازاد بر ظرفیت پذیرش قابل بررسی می­باشد.
۲-مدارک دوره­های مجازی، نیمه حضوری یا غیرحضوری، آموزش محور و نیز دانشگاه­های غیرانتفاعی، دانشگاه­های آزاد اسلامی واحد شهرستان­ها، علمی کاربردی و دانشجویانی که مدارک خود را از دانشگاه­های خارج از ایران اخد نموده­اند برای ورودی بدون آزمون مورد پذیرش نخواهد بود.
۳-درخواست متقاضی صرفاً در دانشکده­ای بررسی می­شود که در ثبت­نام اینترنتی انتخاب کرده است و به تشخیص دانشگاه مرتبط با رشته تحصیلی کارشناسی خود می­باشد.
 • لیست رشته/گرایش­های مورد پذیرش در سامانه ثبت­نام اینترنتی قابل مشاهده می­باشد.
 • داوطلبان می­توانند در سه گرایش (مرتبط با رشته کارشناسی) از یک دانشکده را به ترتیب اولویت درخواست بدهند.
۴-تغییر رشته یا محل تحصیل افراد پذیرفته شده بر اساس آیین­نامه پذیرش بدون آزمون در مقطع کارشناسی­ارشد مجاز نیست.
۵-اسامی پذیرفته­شدگان اولیه پس از بررسی در موعد مقرر از طریق سایت اداره استعدادهای درخشان و المپیادها اعلام خواهد شد.
تبصره۱: طبق آیین­نامه داخلی داشتن معدّل کلّ بالای ۱۶ الزامی است.
 • جهت کنترل این شرط، مراجعه پذیرفته­شدگان نهایی در تابستان ۱۴۰۰ (در تاریخی که متعاقبا اعلام می­گردد) به اداره استعدادهای درخشان و المپیادها دانشگاه الزامی است. عدم مراجعه حضوری یا عدم کسب شرط فوق موجب لغو پذیرش بدون آزمون می­شود.
 
* نحوه ثبت ­نام:
 • متقاضیان بایستی ثبت­نام اینترنتی خود را در بازه زمانی ۱/۸/۹۹ الی ۳۰/۸/۹۹ از طریق سایت pgrad.aut.ac.ir/۳/applicant تکمیل نمایند و نیازی به مراجعه حضوری نیست و دانشگاه در قبول یا رد تقاضا بر اساس امتیاز مکتسبه مختار می­باشد.
 • ارائه درخواست و دارا بودن حداقل شرایط به هیچ عنوان به منزله پذیرش نمی­باشد.
 • بدیهی است اعلام نتایج اوّلیه هیچگونه حقّی برای داوطلبان ایجاد ننموده و پذیرش نهایی منوط به تأیید سازمان سنجش آموزش کشور می­باشد و احراز صلاحیت عمومی و انضباطی دانشجویان ضروری است.
 • پرداخت مبلغ ۰۰۰/۷۰۰ ریال که همزمان با تکمیل پرونده در سامانه ثبت­نام انجام خواهد شد.
 • وجه پرداختی به هیچ وجه مسترد نمی­گردد.
 
*نحوه بررسی درخواست متقاضیان:
پس از بررسی اولیه توسّط اداره استعدادهای درخشان و المپیادها، شماره پرونده متقاضیانی که حد نصاب امتیاز را کسب نمایند حدوداً در هفته دوّم آذر ماه از طریق وب سایت اداره استعدادهای درخشان و المپیادها اعلام می­گردد و متقاضیان بایستی مدارک مورد نیاز این اداره که متعاقباً اعلام می­گردد را در تاریخ­های مقرّر به این اداره تحویل دهند.
 • مدارک متقاضیانی که در مهلت مقرر اقدام به ثبت­نام اینترنتی نکرده باشند، به هیچ وجه بررسی نخواهد شد.
 • چنانچه در هر مرحله از ثبت­نام، بررسی مدارک و اشتغال به تحصیل مشخص شود که داوطلب شرایط پذیرش از طریق این فراخوان را ندارد یا مغایرتی بین مدارک و مستندات ارائه شده با اصل مدارک وجود داشته باشد ثبت­نام ایشان لغو خواهد شد.
 • خواهشمند است از مراجعه حضوری و یا تماس تلفنی در خصوص اعلام نتایج جداً خودداری گردد.
 
  
اداره استعدادهای درخشان و المپیادها
دانشگاه صنعتی امیرکبیر