با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ سه مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد

 | تاریخ ارسال: 1399/11/12 | 

مراکز نوآوری مهندسی پلیمر و رنگ، مهندسی هوافضا و عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر امروز با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و دکتر سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حاشیه این مراسم گفت: ایجاد مراکز نوآوری و فناوری از دو سال گذشته در دانشکده های دانشگاه آغاز شد که فعالیت این مراکز جدا از فعالیت های مربوط به برج فناوری ابن سینا و برج فناوری شماره ۲ دانشگاه است که درحال تجهیز است.
وی افزود: برج های فناوری در حاشیه دانشگاه خیلی مفید هستند اما برنامه داشتیم در دل دانشگاه نیز مراکز فناوری داشته باشیم تا اساتید و دانشجویان بیشتر در این حوزه فعالیت کنند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این مدل در هیچ دانشگاهی پیاده سازی نشده و دانشگاه صنعتی امیرکبیر اولین دانشگاه در کشور است که این مدل را اجرایی کرده است.
دکتر معتمدی گفت:  با افتتاح این سه مرکز درحال حاضر هشت مرکز نوآوری و فناوری در دانشکده های دانشگاه راه اندازی شده است که برنامه داریم در دیگر دانشکده ها نیز این مراکز راه اندازی شوند.
وی خاطرنشان کرد: در این مراکز فعالیت های مربوط به پیش رشد انجام می شود پس از آن در برج فناوری ابن سینا و برج فناوری شماره ۲ دانشگاه شرکت های دانش بنیان شکل می گیرند و پس از اینکه شرکت های دانش بنیان به بلوغ لازم رسیدند جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد می شود که تاکنون نیز چندین سرمایه گذار خصوصی برای این فعالیت اعلام آمادگی کرده اند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: تفاضای پردیس نوآوری و فناوری دانشگاه به وزارت علوم ارسال شده و درحال پیگیری موضوع هستیم.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: معاونت علمی و  فناوری ریاست جمهوری برای راه اندازی مراکز فناوری دانشکده های این دانشگاه کمک های خوبی داشته اند به نحوی که فضای فیزیکی و بخشی از نیازها از سوی دانشگاه تامین و تجهیز مراکز با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شده است.
رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر اظهار داشت: توسعه مراکز رشد و فناوری بسیار مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است.  
وی ادمه داد: در برج فناوری ابن سینا فارغ التحصیلان و شرکت های بیرون از دانشگاه فعالیت دارند و به دنبال این بودیم که دانشجویان و اساتید داخل دانشگاه نیز در زمینه نواوری و فناوری فعالیت بیشتری داشته باشند که برنامه ریزی کردیم تا در هر دانشکده مرکز نوآوری احداث شد.  
وی ادامه داد: امسال در قراردادهای صنعتی چهار برابر سال گذشته قرارداد منعقد شد که نشان می دهد ما با موفقیت به سمت دانشگاه نسل سوم و تاثیرگذاری در گردش اقتصادی کشور حرکت کرده ایم و هم اکنون ۲۹۸ شرکت دانش بنیان در این دانشگاه فعالیت می کنند.
وی عنوان کرد: تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۰ دومین برج فناوری دانشگاه نیز با حمایت معاونت علمی راه اندازی می شود.
دکتر سورنا ستاری در حاشیه افتتاح سه مرکز نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حرکت جدیدی که برای توسعه مراکز نوآوری و ایجاد شرکت های دانش بنیان در دانشگاه ها آغاز شده که به درآمدزایی دانشگاه ها کمک بسیاری کرده است.  
وی ادامه داد: دانشگاه ها از این طریق می توانند خود را تامین کنند و این اقدامات می تواند به یک فرهنگ عمومی در راستای حمایت از ساخت داخلی، تولید فناوری و نزدیکی دانشگاه به مردم  و تاثیرگذاری دانشگاه در جامعه تبدیل شود که سیاست اصلی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.  
در حاشیه این مراسم دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از سه مرکز نوآوری فعال در دانشکده های؛ مهندسی برق، نفت و مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کرد.
همچنین معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه این مراسم از دستگاه میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) که برای آزمایشگاه برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تازگی خریداری شده است نیز بازدید کرد.
در ادامه این مراسم صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران دانشگاه صنعتی امیر کبیر در راستای حمایت مالی از طرح ها افتتاح شد.
پنج مرکز نوآوری تخصصی از سال گذشته در دانشکده‌های برق، مکانیک، پزشکی، نساجی و کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر فعالیت می کردند که با افتتاح سه مرکز جدید ، این دانشگاه دارای هشت مرکز نوآوری است.
در این مراسم جمعی از مسوولان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ازجمله دکتر حسین حسینی تودشکی معاون پژوهش و فناوری ، دکتر مسعود صبایی معاون توسعه و مدیریت منابع دانشگاه حضور داشتند.

 
عکس ها را در ادامه ملاحظه کنید: