مراسم رونمایی از ابررایانه «سیمرغ»با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1400/2/27 | 
مجری طرح ابررایانه سیمرغ، با بیان اینکه این ابررایانه قوی ترین ابررایانه کشور است، گفت: در ساخت این ابررایانه از آخرین فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری استفاده شده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه  صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح ابررایانه سیمرغ در خصوص توان پردازشی این ابررایانه گفت: توان پردازشی فعلی این ابررایانه بیش از یک «پتافلاپس» (یک میلیون میلیارد عملیات ممیز شناور ۶۴بیتی در ثانیه) است که با ۵۰۰ ترافلاپس در روز  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه در محل دانشگاه صنعتی امیرکبیر افتتاح می شود.
وی با بیان اینکه این ابررایانه فعالیت آزمایشی خود را از روز یکشنبه  آغاز می نماید، گفت: همچنین پیش بینی می شود که پس از دو ماه (در پایان مرحله اول) امکان ارائه خدمات با حداکثر ظرفیت فراهم شود. 
معتمدی خاطر نشان کرد: ظرفیت پردازشی این ابررایانه تا ۵ پتافلاپس با استفاده از زیرساخت فعلی (در مرحله دوم) و تا ۱۰ پتافلاپس در مراحل بعدی قابل افزایش بوده که چند هزار  برابر سریعتر از پرقدرت‌ترین رایانه‌های رومیزی است.
مجری طرح ابررایانه سیمرغ عنوان کرد: همچنین توان پردازشی فعلی ابررایانه در کاربردهای فوق سریعی که نیاز به دقت محاسبات ۶۴ بیتی ندارد (مانند هوش مصنوعی و یادگیری عمیق) تا انتهای مرحله اول برابر با ۳۰ پتافلاپس (۳۰ میلیون میلیارد عملیات ممیز شناور ۱۶بیتی تُنُک در ثانیه) است. 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: فاز اول ابررایانه سیمرغ حدود ۱۲ برابر از قویترین ابررایانه کشور (ارم) که در سال ۱۳۹۰ توسط همین تیم افتتاح شد؛ سریع‌تر عمل می کند.
معتمدی در خصوص زیرساخت های این ابررایانه گفت: زیرساخت ابررایانه در فضایی به مساحت تقریبی ۲۵۰ مترمربع با قابلیت گسترش به ۴۰۰ مترمربع ساخته شده است.
وی ادامه داد:  این ابررایانه با ظرفیت ۴۲ رک (قابل گسترش به ظرفیت ۸۴ رک) بر مبنای سطح سوم استاندارد TIA-۹۴۲ ساخته شده و می‌تواند از توان پردازشی ۵ پتافلاپس (قابل گسترش به ۱۰ پتافلاپس در فاز بعدی) پشتیبانی کند.
مجری طرح ابررایانه سیمرغ خاطر نشان کرد: همچنین مرکز ارائه خدمات جدید برای استفاده از خدمات این ابررایانه به مساحت تقریبی ۱۸۰ مترمربع در دانشگاه صنعتی امیرکبیر احداث شده است. 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به ویژگی های ابررایانه سیمرغ گفت: بستر محاسباتی ابررایانه سیمرغ بر مبنای فناوری مجازی‌سازی و رایانش ابری طراحی شده است. مجازی‌سازی باعث افزایش بهره‌وری از منابع موجود و انعطاف‌پذیری در ارائه خدمات متنوع شده و همچنین امنیت داده‌ها را دوچندان می‌کند. 
وی ادامه داد: در بستر پردازشی این ابررایانه از آخرین فناوری‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجود در دنیا استفاده شده است که باعث شده این ابررایانه تبدیل به به‌روزترین و قدرتمندترین ابررایانه‌ کشور شود. 
وی با بیان اینکه در این ابررایانه از آخرین نسل پردازنده‌های گرافیکی استفاده شده است، گفت: استفاده از این نسل پردازنده ها، این امکان را می‌دهد تا بتوان کاربردهای هوش مصنوعی، یادگیری عمیق و تحلیل کلان داده را با سرعت بسیار بالا و در مقیاس زمانی منطقی اجرا نمود.  
به گفته معتمدی، از ابررایانه سیمرغ می‌توان در کاربردهای نوین نظیر هوش مصنوعی، تحلیل کلان داده، اینترنت اشیاء، تصویرسازی، بازی‌سازی و پویانمایی، شبیه‌سازی‌های علمی، هواشناسی،تحلیل داده‌های ژنتیک و دیگر کاربردهای علمی که به توان پردازشی بسیار زیاد نیاز دارند استفاده کرد.
وی خاطر نشان کرد:  جامعه هدف این ابررایانه، تمامی پژوهشگران مراکز پژوهشی و دانشگاهی کشور، مهندسان در صنایع مختلف، شرکت‌های دانش بنیان، استارت‌آپ‌ها و همچنین سازمان‌های دولتی و خصوصی از جمله بانک‌ها، بیمارستان‌ها، شهرداری‌ها و دیگر نهادها هستند که برای انجام تحقیقات، توسعه خدمات و یا تحلیل داده‌ها در کاربردهای استراتژیک و مهم کشور نیاز به بستر پردازشی قدرتمند دارند.
معتمدی درخصوص جایگاه ابررایانه سیمرغ در بین ابررایانه های دنیا گفت: با ظرفیت پردازشی راه‌اندازی شده در فاز فعلی، ایران جزو ۳۰ کشوری خواهد بود که دارای ابررایانه‌هایی با ظرفیت پتافلاپسی هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: البته کشورهایی که دانش فنی طراحی و ساخت ابررایانه در مقیاس پتافلاپس را دارند بسیار کمتر از این تعداد هستند و این افتخار بزرگی برای جامعه علمی و فناوری کشور است.
وی با بیان اینکه  در حال حاضر، تمامی ۵۰۰ ابررایانه برتر دنیا ظرفیت پردازشی نامی بالاتر از ۲.۵ پتافلاپس دارند، گفت: با توجه به اینکه زیرساخت ایجاد شده در دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم‌اکنون قابلیت پشتیبانی از توان پردازشی ۵ پتافلاپس را دارد، انتظار می‌رود با به‌روزرسانی بستر پردازشی و افزایش توان پردازشی تا ۵ پتافلاپس در فاز آتی، ابررایانه سیمرغ در جایگاهی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ ابررایانه برتر دنیا قرار گیرد.
وی تاکید کرد: جمع سرمایه گذاری این طرح حدود هزار میلیارد ریال (صد میلیارد تومان) است که توسط وزارت ارتباطات، معاونت علمی و فناوری، وزارت علوم و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حمایت شده است.
وی با اشاره به مبلغ حمایتی این نهادها از پروژه ابررایانه سیمرغ گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (از طریق پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات) حدود ۵۰۰ میلیارد ریال، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ۲۰۰ میلیارد ریال، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۱۳۰ میلیارد ریال و دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال (هزینه زیرساخت) از این پروژه حمایت کرده‌اند.